de ani Fără Frică...

Candidatii eJobs isi pot schimba in orice moment disponibilitatea CVului.

Curriculum Vitae

informatii personale

F 03.02.1985

Permis conducere:  Cat.B, Data obtinerii:03.11.2008

obiectiv

Chimist/ inginer chimist/ cercetator Posibilitatea de a folosi cunostintele dobandite in anii de studiu si imbogatirea acestora prin munca si pregatire intr-un mediu dinamic si profesionist. Dezvoltarea unei cariere de succes intr-o companie nationala sau internationala.

Salariu: nespecificat

Tip job: Full time

Departament: Productie, Cercetare - dezvoltare, Inginerie, Chimie / Biochimie, Controlul calitatii, Alimentatie / HoReCa

Oras de lucru: Bucuresti, Brasov, Sibiu

Nivel Cariera: Mid-Level (2-5 ani)

Disponibil: oricand

experienta profesionala

01.11.2009 - prezent

Departament: cercetare - dezvoltare

Titlu Job: asistent de cercetare

Responsabilitati:

- cercetare și dezvoltare științifică pe direcțiile: dispozitive polimerice avansate pentru eliberarea controlată a medicamentelor, polimeri și hidrogeluri sensibile la pH și temperatură cu aplicații biomedicale, biomateriale polimerice, materiale compozite natural-sintetice, nano și microparticule funcționalizate, polimeri functionalizați.
- dezvoltarea proiectelor de cercetare
- implicarea în partea experimentală a diferitelor proiecte de cercetare
- colectarea și interpretarea datelor experimentale
- publicarea de articole științifice în reviste internationale de profil
- metode și tehnici de caracterizare: FT-IR, UV-Viz, RMN, HPLC, ISEC, SEM, DLS, DSC.

Realizari:
Autor/co-autor a 8 lucrări științifice publicate în reviste internaționale (cotate ISI) de profil:
Biomaterials (FI = 7,604), Carbohydrate Polymers (FI = 3,479), Digest Journal of Nanomaterials and Biostructures (FI = 1,092), Acta Biomaterialia (FI = 5,093), Journal of Biomedical Materials Research (FI = 2,834), European Journal of Pharmaceutics and Biopharmaceutics (FI = 4,689), Journal of Polymer Research

15 participări la conferinţe, simpozioane și sesiuni de comunicări stiintifice naționale și internaționale

3 contracte de cercetare științifică (membru):

Beneficii:
Instruirea profesionala, o baza de documentare vasta, posibilitatea de afirmare prin participarea la conferinte nationale/internationale, integrarea in contracte de cercetare ca membru al echipei.

studii

Facultati:

2009 - 2013 Doctorat: Chimie la Institutul de Chimie Macromoleculară „Petru Poni” din Iasi. Titlul tezei de doctorat - "Hidrogeluri cu aplicatii biomedicale"
Conducator stiintific: Valeria Harabagiu
2009 - 2010 Masterat: Biomateriale polimerice la Universitatea Tehnică „Gh.Asachi”, Facultatea de Inginerie Chimică şi Protecţia Mediului din Iasi. Master in stiinte
2004 - 2009 Facultate / Colegiu: Inginerie Biochimică la Universitatea Tehnică „Gh.Asachi”, Facultatea de Inginerie Chimică şi Protecţia Mediului din Iasi. Inginer chimist

Premii

Lucrari publicate
Nov 2013: Fundueanu G., Constantin M., Oanea I., Harabagiu V., Ascenzi P., Simionescu B. C., The thermosensitivity of pH/thermo-responsive microspheres is activated by the electrostatic interaction of pH-sensitive units with a bioactive compound, Journal of Biomedical Materials Research 101 A (6), 1661-1669.
Oct 2013: Asmarandei I., Cristea M., Harabagiu V., Fundueanu G., Constantin M., Thermo- and pH-sensitive interpenetrating poly(N-isopropylacrylamide)/carboxymethyl pullulan network for drug delivery”, Journal of Polymer Research 20, 293.
Aug 2013: Constantin M., Asmarandei I., Harabagiu V., Ghimici L., Ascenzi P., Fundueanu G., Removal of anionic dyes from aqueous solutions by an ion-exchanger based on pullulan microspheres, Carbohydrate Polymers 91 (1), 74-84.
Jan 2013: Fundueanu G., Constantin M., Asmarandei I., Bucatariu S., Harabagiu V., Ascenzi P., Simionescu B. C., Poly(N-isopropylacrylamide-co-hydroxyethylacrylamide) thermosensitive microspheres: the size of microgels dictates the pulsatile release mechanism, European Journal of Pharmaceutics and Biopharmaceutics, http://dx.doi.org/10.1016/j.ejpb.2013.03.023.
Jul 2012: Fundueanu G., Constantin M., Oanea I., Harabagiu V., Ascenzi P., Simionescu B. C., Prediction of the appropriate size of drug molecules that could be released by a pulsatile mechanism from pH/thermoresponsive microspheres obtained from preformed polymers, Acta Biomaterialia 8 (3), 1281-1289.
Apr 2011: Constantin M., Oanea I., Harabagiu V., Ascenzi P., Fundueanu G., DNA by cationic pullulan possessing thermosensitive units, Digest Journal of Nanomaterials and Biostructures 6 (2), 849 – 861.
Jan 2011: Constantin M., Mihalcea I., Oanea I., Harabagiu V., Fundueanu G., Studies on graft copolymerization of 3-acrylamidopropyl trimethylammonium chloride on pullulan, Carbohydrate Polymers 84 (3), 926-932.
Aug 2010: Fundueanu G., Constantin M., Oanea I., Harabagiu V., Ascenzi P., Simionescu B. C., Entrapment and release of drugs by a strict “on-off” mechanism in pullulan microspheres with pendant thermosensitive groups, Biomaterials 31 (36), 9544-9553.
Conferinte
Oct 2013: Asmarandei I., Fundueanu G., Cristea M., Harabagiu V., Constantin M., Thermo- and pH-sensitive interpenetrating poly(N-isopropylacrylamide)/carboxymethyl pullulan network with enhanced loading capacity and controlled release properties, EPNOE 2013 International Polysaccharide Conference, Nice, France.
May 2013: Constantin M., Asmarandei I., Bucatariu S., Harabagiu V., Fundueanu G., pH/Thermoresponsive microspheres obtained from preformed polymers for controlled release of drugs, the 11th Conference on Colloid and Surface Chemistry, Iaşi.
Jun 2012: Oanea I., Constantin M., Harabagiu V., Fundueanu G., Activation of hydrogel thermosensitivity by electrostatic interaction with bioactive compounds, The fifth Cristofor I. Simionescu Symposium, Frontiers in Macromolecular and Supramolecular Science, Bucureşti.
Jun 2011: Oanea I., Constantin M., Harabagiu V., Fundueanu G., A new ion-exchanger adsorbent for the removal of anionic dyes from aqueous solutions, the 10th International Conference of Colloids and Surfaces Chemistry, Galaţi.
Jun 2011: Constantin M., Fundueanu G., Oanea I., Harabagiu V., DNA complexation by cationic pullulan possessing thermo-sensitive units, the 10th International Conference of Colloids and Surfaces Chemistry, Galaţi.
May 2011: Oanea I., Constantin M., Fundueanu G., Harabagiu V., New temperature-controlled drug delivery system, the 12th Edition of Academic Days Timişoara, Timişoara.
Nov 2010: Constantin M., Oanea I., Fundueanu G., Sisteme multicompartimentale inteligente , Zilele Facultăţii de Inginerie Chimică şi Protecţia Mediului, Ediţia a VIII-a, Iaşi.
Oct 2010: Constantin M., Fundueanu G., Oanea I., Harabagiu V., Microsfere poroase sensibile la temperatură folosite pentru eliberarea cu autoreglare a medicamentelor, a XXXI-a Conferinţă Naţională de Chimie, Râmnicu Vâlcea.
Proiecte
Oct 2012: Proiect nr. SEE/D/0224/1.2/X, Co-operation of SEE science parks for the promotion of transnational market uptake of R&D results and technologies by SMEs – acronim SEETechnology, 01.10.2012-30.09.2014, director proiect: Dr. Sergiu Coseri; membru în echipa de cercetare.
Jan 2010: Proiect nr. 264115, Întărirea capacității de cercetare românești în domeniul materialelor polimerice multifuncționale - acronim STREAM – ID FP7 – REGPOT-2010-1, director proiect: Dr. Valeria Harabagiu; membru în echipa de cercetare.
Jan 2009: Proiect PNCDI II - IDEI, Proiect ID_989, contract nr. 644/19.01.2009, Micro şi nanoparticule inteligente pe bază de polimeri sensibili la stimuli externi şi/sau polimeri cu amprentă moleculară folosite ca sisteme de eliberare cu autoreglare a medicamentelor, 2009-2011, director proiect: Dr. Fundueanu Constantin G.; membru în echipa de cercetare.
Traininguri
Jul 2011: IP-INTENSIVE PROGRAMME „Sustainable Utilization of Renewable Resources”, University of Graz, Austria, 4 - 16 July, 2011.
Hobby-uri
ciclism,calatoriile pe munte,lectura,jogging

aptitudini

Limbi straine(Scris,Vorbit,Citit):

engleză(mediu,mediu,mediu)

franceză(incepator,incepator,incepator)

Pagini: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles