de ani Fără Frică...

Candidatii eJobs isi pot schimba in orice moment disponibilitatea CVului.

Curriculum Vitae

informatii personale

F 26.01.1979

Permis conducere:  Cat.B, Data obtinerii:17.05.2008

obiectiv

Departament: Juridic, Administrativ / Logistica, Achizitii, Banci

Oras de lucru: Brasov

Nivel Cariera: Mid-Level (2-5 ani)

Disponibil: oricand

experienta profesionala

01.09.2005 - 29.09.2012

Departament: achizitii

Titlu Job: buyer, consilier juridic

Responsabilitati:

Sept 2005 - prezent SC DELACO DISTRIBUTION

BUYER

Atributii:
- Mentinerea si dezvoltarea strategiei de relatii cu furnizorii din portofoliu si gestionarea activitatilor de achizitie;
- Negocierea conditiilor comerciale cu furnizorii (sortimentatii, cantitati, preturi, termene de livrare si plata, standarde de calitate etc), incheierea de contracte si supervizarea derularii acestora;
- Emiterea si urmarirea comenzilor catre furnizori, stabilirea termenelor de livrare si inregistrarea datelor in sistem;
- Organizarea platilor catre furnizori;
- Planificarea transportului international de marfa si negocierea tarifelor de transport;
- Actualizarea permanenta a bazei de date existente;
- Mentinerea nivelului optim de stocuri prin controlul permanent al acestora;
- Intocmirea previziunii de aprovizionare periodica (cantitativ, valoric, termene de plata, necesar de transport);
- Identificarea, evaluarea si recomandarea de potentiali furnizori, ca urmare a necesitatilor punctuale si strategice;
- Emiterea cererilor de oferta si analizarea ofertelor primite;
- Evaluarea si optimizarea sortimentatiei pe produse si furnizori;
- Evaluarea periodica a performantei furnizorilor;
- Analizarea procesului de aprovizionare si obtinerea reducerilor de costuri pentru companie;
- Negocierea periodica a preturilor oferite de furnizori;
- Monitorizarea realizarii obiectivelor de rulaj, marja si profitabilitate;
- Elaborarea de rapoarte periodice de cumparari si vânzari si analiza acestora;
- Raportarea periodica catre superiori a situatiei achizitiilor si a relatiei cu furnizorii;
- Colaborarea cu departamentele companiei pentru realizarea obiectivelor.

CONSILIER JURIDIC

Atributii:
- Intocmirea formalitatilor prevazute de lege in cazul modificarii actului constitutiv si inregistrarea documentelor la Oficiul Registrului Comertului;
- Intocmirea documentelor necesare recuperarii creantelor comerciale;
- Evidenta situatiilor litigioase, pastrarea si arhivarea corecta a dosarelor;
- Evidenta documentatiei de inregistrare a marcilor la OSIM; colaborarea cu biroul de consultanta in proprietatea intelectuala.
- Verificarea corectitudinii contractelor si participarea la negocierea acestora;
- Initierea si derularea procedurilor necesare recuperarii creantelor comerciale;
- Intocmirea de cereri de chemare in judecata, intampinari, concluzii scrise si alte documente in care societatea este implicata;
- Urmarirea aparitiei actelor normative si aducerea la cunostinta departamentelor interesate;

Realizari:

Reduceri substantiale de costuri prin negocierea preturilor;
Termene de plata extinse.

01.06.2004 - 30.08.2005

Departament: juridic

Titlu Job: consilier juridic

Consilier juridic – voluntariat in cadrul Oficiului Juridic
Atributii:
- Redactarea de documente juridice;
- Studiu dosare;
- Asigurarea relatiei cu arhivele instantei;
- Asigurarea relatiei cu Oficiul Registrului Comertului, intocmirea documentatiei necesare modificarilor statutare in cadrul societatii;
- Actualizarea modificarilor legislative;
- Elaborarea de proiecte de contracte.

studii

Facultati:

1993 – 1997 Colegiul National „Unirea”, Brasov, Sectia Filologie
1999 – 2003 Universitatea Europeana Dragan - Facultatea de Drept
2006 – 2008 Universitatea Transilvania Brasov - Master Drept Comunitar al afacerilor

Activitati extracurriculare

- Abilitati de organizare, planificare si prioritizare a activitatilor;
- Abilitati de negociere, diplomatie;
- Capacitate foarte buna de comunicare, relationare interpersonala si lucru in echipa;
- Abilitate de analiza si evaluare a informatiilor, sinteza si previziune;
- Abilitati de utilizare PC (in special Microsoft Office, Internet Explorer)
- Acuratete si atentie la detalii, disciplina personala;
- Implicare in munca si dorinta de perfectionare;
- Responsabilitate, constiinciozitate si orientare catre rezultate.

Pagini: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles