de ani Fără Frică...

Publicat 14 Nov 2019 | Reactualizat 05 Dec 2019 | Expiră 14 Dec 2019

Consilier Juridic - Departament Executare Silita

2 posturi

Candidatul ideal

STUDII NECESARE: absolvent al invatamantului superior in domeniul juridic.

EXPERIENTA:

  • Vechime minima in activitate/specialitate/domeniu: minim 1 an in institutii financiar-bancare /birouri executori judecatoresti/institutii financiare/birouri de avocatura cu experienta in recuperarea creantelor prin executare silita;
  • Reglementari legale in domeniul dreptului civil, comercial, executare silita;
  • Cunostinte IT - MS Office;
  • Limba engleza - nivel mediu;
  • Detinere permis de conducere categoria B;
  • Excelente abilitati de comunicare si negociere;
  • Foarte bune abilitati de lucru in echipa;
  • Persoana organizata, hotarata, dinamica, cu initiativa si simt practic;
  • Disponibilitate de a calatori.

CALITATI PERSONALE:
  • Inteligenta (gandire logica, memorie, capacitate de analiza si sinteza);
  • Capacitate de organizare si conducere a activitatii serviciului;
  • Capacitate de a prelucra informatiile, de a le interpreta si de a le valorifica prin luarea de decizii sau prin furnizarea de date prelucrate altor factori decizionali;
  • Corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principiala in relatiile cu oamenii;
  • Obiectivitate in aprecierea si analiza situatiilor, receptivitate, spirit de echipa (sincer, dispus la colaborare).

Descrierea jobului

RESPONSABILITATI:

  • Gestioneza si monitorizeaza procedurile de executare silita demarate de catre companie pentru recuperarea creantelor, precum si pe cele declansate la solicitarea altor creditori sau cand prin executarea silita este posibil sa se aduca/se aduce un prejudiciu acestora;
  • Asigura predarea la/preluarea de la organele de executare a titlurilor executorii a cererilor de executare sau oricaror alte documente;
  • Participa la efectuarea actelor de executare daca legea impune prezenta unui reprezentant al creditorului sau daca exista posibilitatea aparitiei unui prejudiciu care sa reduca sansele de recuperare a creantei;
  • Monitorizeaza executorii judecatoresti;
  • Identifica posibilitati de crestere a volumului sumelor recuperate, propune implementarea acestora si aplica masuri de reducere a costurilor cauzate de procedurile de executare silita, dar fara a afecta in mod negativ rezultatele obtinute in recuperarea creantelor;
  • Asigura suportul in ceea ce priveste raspunsurile oferite clientilor ca rezultat al activitatilor de recuperare creante;
  • Contacteaza clientii in vederea stabilirii angajamentelor de plata si redactazeaza raspunsurilor catre acestia;
  • Acorda consultata debitorilor in legatura cu creantele detinute de catre companie;
  • Emite opinii legale cu privire la procedura de executare silita;
  • Alte sarcini pe care le distribuie seful ierarhic.
BENEFICII:

Oportunitatea de a face parte dintr-o companie multinationala in ascensiune, parte a B2 Holding (http://www.b2holding.no/Markets) unul dintre cei mai importanti jucatori din domeniul achizitiilor si colectarii de creante din Scandinavia si Europa Centrala si de Est;
Mediu de lucru motivant intr-o echipa tanara, profesionista si dinamica;
Pachet salarial atractiv;
Bonusuri in functie de performanta;
Tichete de masa;
Asigurare medicala.

Debt Collection Agency SRL este o societate cu asociat unic, fiind specializată în gestionarea portofoliilor de creanțe ale clientilor persoane fizice și juridice, achiziționate de la bănci, instituții financiare nebancare, companii de telefonie, furnizori de utilități etc..
Suntem parte a grupului norvegian B2Holding care își desfășoară activitatea pe teritoriul a 23 de state europene. Compania este membră a Asociației de Management al Creanțelor Comerciale din România și are calitatea de administrator certificat de date personale emis de Comisia de Protecție a Datelor cu Caracter Personal din România.

Consilier Juridic - Departament Executare Silita  -  DEBT COLLECTION AGENCY

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles