de ani Fără Frică...

Publicat 29 Iun 2016 | Expiră 31 Iul 2016

Inginer Tehnic si Vanzari

3 posturi
Expirat
Anunț inactiv

Acest anunț a expirat și nu este disponibil pentru aplicare.

Candidatul ideal

Criterii de selectie – doar candidatii potriviti conditiilor de mai jos vor fi contactati:
1. Minimum 5 ani experienta in vanzari de echipamente tehnice specifice domeniului constructii civile (absolvent/a: Facultatea de Constructii Civile si Instalatii, Facultatea de Urbanism/Arhitectura, Facultatea de Utilaj Tehnologic)
2. Competente tehnice in constructii, ca urmare a experientei de munca, cunoscator al pietei de constructii si pietei imobiliare din zona de resedinta
3. Cunostinte de operare a softurilor specifice domeniului: Autocad 2D
4. Cunoscator al limbii Engleze, scris, vorbit, citit
5. Orasul de resedinta actuala: Iasi, Timisoara, Cluj

Va rugam sa considerati ca, daca nu intruniti conditiile de mai sus, nu sunteti un candidat potrivit!

Descrierea jobului

Descriere generala
Inginerul Tehnic si cu abilitati de vanzari are rolul de a genera activitate de vanzari in conformitate cu politica de vanzari a companiei pentru zona de resedinta (Iasi, Timisoara sau Cluj), intocmi calculatii de pret, detalii tehnice de executie, de a stabili solutii tehnice si de a le pune in aplicare, de a coordona permanent relatiile cu toti clientii din portofoliu si potentiali clienti si de a asigura respectarea termenelor solicitate pentru fiecare proiect in curs.

Rolul in structura organizatorica este de a completa echipa tehnica si de vanzari, pentru a dezvolta teritorial activitatea companiei. Responsabilitatile presupun identificarea clientilor, intretinerea si dezvoltarea lor pe teritoriul geografic din orasul de resedinta (Iasi, Timisoara, Cluj).

Compania ofera oportunitatea unei cariere la nivel national, oferind un mediu atractiv de munca, cursuri de pregatire la sediul principal din Belgia, un pachet remunerativ si de angajare corespunzator.

CERINTELE POSTULUI
Cunostinte in domeniul constructiilor si dezvoltarilor proiectelor imobiliare, cu o experienta dovedita de pozitiile anterioare pe vanzari B2B. Cunoscator al pietei locale, companii de profil din industrie, incluzand dar nelimitandu-se la: dezvoltatori imobiliari, firme de constructii, agentii imobiliare, companii de property si facility management, design interior, arhitecti, etc.
Orase de resedinta: Iasi, Timisoara, Cluj (disponibilitate de a calatori in judetul de resedinta)
Raporteaza catre: Directorul National de Vanzari

RESPONSABILITATILE POSTULUI
Sa stabileasca parteneriate cu key accounts, pentru a dezvolta relatii comerciale pe termen lung.
 Responsabil pentru mentinerea clientilor existenti si identificarea de noi clienti
 Monitorizeaza permanent relatia cu clientii (vizite, rapoarte, feed-back catre echipa centrala) pentru fidelizarea acestora, cresterea nivelului de satisfactie
 Planifica vanzarile pe zona de resedinta in functie de potentialul economic si de dezvoltare al zonei pentru a atinge obiectivele stabilite
 Lansează inițiative privind creșterea satisfacției clienților si măsoară satisfacția clienților corelata cu obiectivele strategice ale companiei
 Gestioneaza comunicarea cu clientii pentru a transmite cat mai convingator mesajele necesare incheierii afacerii
 Pe baza proiectului primit întocmeşte necesarul de materiale si efectuează calculatia de pret
 Intocmeste oferte, calculatii de pret, referitoare la proiectele angajate
 Verifica stadiul de acceptare al ofertelor
 Asigura incadrarea in termen a proiectelor aflate in faza de ofertare
 Sustine prezentari executantilor in atelier privind asamblarea sistemelor
 Identifica modalitati de optimizare a materialelor pentru oferta finala si alegerea solutiei potrivite
 Transmite catre client oferta finala care conţine calculatia de pret
 Intocmeste indicatori de performanta si raporteaza catre Directorul de Vanzari

Responsabilitati interdepartamentale:
 Face echipa cu celelalte departamente pentru buna desfasurare a activitatii
 Emite saptamanal rapoarte de activitate
 Introduce in baza de date a companiei informatii legate de clienti si activitate
 Intalnire lunara cu echipa nationala de vanzari

EXPERIENTA SI ISTORIC PROFESIONAL
Aptitudini si competente:
 Orietnare catre învatare
 Abilitati dovedite de comunicare orala si scrisa
 Capacitatea de a lucra cu documente si acte oficiale
 Respectarea instrucţiunilor orale si scrise
 Acordare si transmitere de informaţii

Caracteristici personale:
 Grad ridicat de standarde de integritate și etica
 Capacitatea de autonomie pe post: abilitati de organizare si autoorganizare la locul muncii
 Atentie concentrata si distributiva
 Analitic, exact și precis
 Echilibru emoţional
 Plăcerea pentru lucrul cu oamenii
 Rezistenta la volum ridicat de munca
 Adaptare la sarcini de lucru schimbătoare
 Uşurinţa, claritate si coerenta în exprimare
 Comportament adecvat (limbaj, vestimentaţie, reguli de politeţe)
 Flexibil, adaptabil și ușor adaptabil intr-un mediu bazat pe valori cum ar fi satisfacerea in totalitate a clienților, orientare catre rezultate, respect, cooperare, diversitate și deschidere.

Un plus ca experienta: cunostinte tehnice in domeniul tamplariei de aluminiu.

Conditii mandatorii:
• Absolvent de facultate (preferabil Constructii/ /Inginerie/ Arhitectura Urbana, acceptabil: Economie, Stiinte fixe, Marketing)
• Fluent in Engleza, absolut in Romana
• PC, MS Office, web browsing, e-mail, etc
• Carnet condus categoria B

Pachet de angajare:
Salariu fix + Bonus din contracte
Bonuri de masa
Training intern cu echipa nationala (min. 2 pe an)
Training de 1 saptamana intr-o tara din Europa (in primele 3 luni de la angajare)
Laptop, telefon, internet
Masina de serviciu

Descrierea companiei

About the company/ employer

Driven by innovation and entrepreneurship, the Company was founded in 1965. We achieved a full expansion in 2015 with a turnover of 360 million Euro with clients in more than 70 countries on the five continents.

We have a team of 1,600 employees and branches in more than 40 countries; our company is one of the leading companies in the field of developing aluminum systems for the construction industry. Our products cover a wide range of sustainable aluminum solutions determining the soul of a building, going from windows over doors, verandas, curtain walls, sun screenings to integrated solar systems. As we set great store by maximum customer satisfaction, we permanently deliver to our customers a solid and advisory service as well as technical support in software, machines and training.
We also created a testing institute, as an unique research tool, training and testing centre that bundles all the knowledge of architects, constructors and builders to permanently innovate and work towards a building vision for the future.
In order to support you in this interesting and diverse position, we offer you a nice, stimulating and international working atmosphere. Furthermore, we provide specific training programs that will enable you to thoroughly manage all aspects of your function. We also offer you future career opportunities and an attractive salary package with extra-legal advantages.

Please apply by sending, latest 2016 - July 15th, a full Curriculum Vitae and a letter of intention to our recruiting partner:
nicoleta.radu@zantiexclusive.com
www.zantiexclusive.com

Expirat
Inginer Tehnic si Vanzari  -  Zanti Exclusive

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles