de ani Fără Frică...

Publicat 29 Oct 2019 | Reactualizat 03 Dec 2019 | Expiră 28 Dec 2019

Risk Analyst

1 post

Candidatul ideal

  • University degree (Finance/Economics; Mathematics/Statistics; Business Analytics/Data Analytics, could be an advantage);
  • Language: English – Medium to Advanced;
  • Advanced Microsoft Excel skills;
  • Team player with a positive attitude; energetic and proactive;
  • Strong combination of interpersonal, analytical and decision-making skills;
  • Experience in the Collection Industry;

It is considered a plus:
  • Experience working with SPSS or R;
  • Experience working with databases (MySQL or Oracle), writing queries, reporting and presenting findings;
  • Competency in cleansing and organizing structured and unstructured data in SQL.

Descrierea jobului

  • Provides operational reports to collection department;
  • Review portfolio analysis reports;
  • Continuously monitor the evolution of the NPL portfolios;
  • Analyze the difference between current portfolios and possibly new purchased portfolios;
  • Evaluation and update of all pricing elements and costs;
  • Periodical pricing analysis and forecasts.

Debt Collection Agency SRL este o societate cu asociat unic, fiind specializată în gestionarea portofoliilor de creanțe ale clientilor persoane fizice și juridice, achiziționate de la bănci, instituții financiare nebancare, companii de telefonie, furnizori de utilități etc..
Suntem parte a grupului norvegian B2Holding care își desfășoară activitatea pe teritoriul a 23 de state europene. Compania este membră a Asociației de Management al Creanțelor Comerciale din România și are calitatea de administrator certificat de date personale emis de Comisia de Protecție a Datelor cu Caracter Personal din România.

Risk Analyst  -  DEBT COLLECTION AGENCY

E timpul pentru un browser mai bun

Am înțeles